Terapia falą uderzeniową jest nowoczesnym, nieinwazyjnym zabiegiem pozwalającym leczyć bóle (ostre i przewlekłe), powstałe w układzie mięśniowo-szkieletowym. Zabieg ten pierwotnie wykorzystywany był jedynie w medycynie sportowej, jednak obecnie jest dużo powszechniejszy, przez co skorzystać z niego może każdy borykający się z uciążliwym bólem. Pełen przebieg terapii falą uderzeniową jest dokładnie przemyślany – przeczytaj jak wygląda leczenie od przyjścia pacjenta do gabinetu po zakończenie kuracji.
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ – JAK DZIAŁA FALA NA ORGANIZM
Fala uderzeniowa jest falą mechaniczną powstającą w specjalistycznym aparacie. Daje on możliwość dostosowania parametrów fali (czas trwania, głębokość wnikania, częstotliwość, moc) do potrzeb wynikających z miejsca zabiegu, charakteru zaburzeń, a nawet odczuć pacjenta. Główne działanie fali uderzeniowej ma charakter miejscowy i polega na poprawie metabolizmu zmienionych chorobowo komórek oraz wzroście mikrokrążenia. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia napięcia tkanek otaczających oraz wzmożenia produkcji kolagenu. Suma tych czynników stwarza idealne warunki do przyspieszenia regeneracji tkanek, co prowadzi do polepszenia ich funkcji i zniesienia bólu.
Głównymi wskazaniami do zabiegów falą uderzeniową są:
- ostroga piętowa (zapalenie rozcięgna podeszwowego);
- łokieć tenisisty / golfisty;
- zapalenie ścięgna Achillesa;
- kolano skoczka / biegacza;
- zwapnienia w obrębie ścięgien;
- bóle i zapalenia ścięgien.
Wymienione wyżej wskazania są tylko przykładami, gdyż użycie fali uderzeniowej można wykorzystać w niemal każdym bólu układu mięśniowo-szkieletowego.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:
- aktywna choroba nowotworowa;
- przyjmowanie leków antykoagulacyjnych;
- hemofilia.
Pełna i szczegółowa lista przeciwskazań podana jest na stronie www.fala-uderzeniowa.com/przeciwwskazania
JAK WYGLĄDA LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KROK PO KROKU
- Pierwszym punktem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu obejmującego zarówno dolegliwość, z którą zgłosił się pacjent jak i inne współistniejące choroby, a nawet urazy i choroby z przeszłości. Niektóre objawy (aktualne jak i te przeszłe) mogą wydawać nam się błahe i nieistotne, jednak mogą okazać się bardzo ważne diagnostycznie lub mieć ogromny wpływ na obecną dolegliwość.
- Kolejnym etapem jest badanie manualne bolącego miejsca, najbliższych rejonów ciała jak i tych bardziej odległych, jeśli terapeuta uzna, że w nich może być prawdziwa przyczyna dolegliwości.
- Po badaniu przechodzimy do terapii manualnej będącej pierwszą częścią leczenia. W jej trakcie na bieżąco terapeuta może dokonywać dalszej diagnostyki i ewentualnej korekty wcześniejszych założeń dotyczących przebiegu leczenia. Więcej o terapii manualnej dowiesz się tutaj: www.fala-uderzeniowa.com/terapia-manualna
- Do przeprowadzenia właściwego zabiegu falą uderzeniową konieczne jest użycie specjalnego żelu sprzęgającego, który pozwala na bezstratne przechodzenie wytworzonej fali z aplikatora urządzenia na tkanki poddawane zabiegowi. Pacjent odczuwa impulsowe uderzenia, których intensywność terapeuta może regulować w zależności od odczuć osoby poddanej zabiegowi. Czas zabiegu jest bardzo różny, gdyż zależy od rodzaju dolegliwości, ich miejsca, odpowiedzi tkankowej. Przyjąć jednak można, iż trwa od kilku do kilkunastu minut.
- Zabieg falą uderzeniową zaleca się powtórzyć kilka razy. Przyjmuje się, że aby uzyskać trwały efekt należy przyjąć od 4 do 6 zabiegów w tygodniowych odstępach czasu. Sam zabieg fali uderzeniowej nie determinuje w żaden sposób zmiany naszego trybu dnia codziennego. Jedyne zmiany wynikać mogą po prostu z choroby.
Stan zdrowia pacjenta oraz zmiany zachodzące w jego organizmie są dokładnie omawiane oraz kontrolowane przez specjalistę prowadzącego i jednocześnie wykonującego zabiegi falą uderzeniową. Ten model leczenia jest nie tylko coraz bardziej powszechny, ale przede wszystkim szybki, skuteczny i budzący zaufanie pacjentów.