LECZENIE - Ostroga piętowa
OSTROGA PIĘTOWA - BÓL PIĘTY NA DZIEŃ DOBRY
Wkładki ortopedyczne lub kilka standardowych metod leczenia łagodzi jedynie skutki lub ewentualnie przynosi chwilową ulgę. Obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych do leczenia ostrogi piętowej jest terapia falą uderzeniową, która na dzień dzisiejszy jest jedyną opcją, likwidującą ból (aż w 90% przypadków) i gwarantującą długotrwałe efekty. W tej sytuacji Pacjenci pytają, dlaczego tak późno dowiedzieli się o tej metodzie. Odpowiedź jest prosta - świadomość na ten temat wciąż jest stosunkowo niska. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
PRZECIĄŻENIA I STAN ZAPALNY
Ostroga piętowa to wyrośl wystająca z kości piętowej, a schorzenie to występuje często wraz z zapaleniem powięzi podeszwy, dlatego często jest z nim mylone. Mimo, że są to jednostki chorobowe ściśle ze sobą powiązane, to warto pamiętać, że NIE chodzi o to samo schorzenie. Najczęściej występującymi przyczynami powstawania ostrogi piętowej są powtarzające się urazy podstawy pięty, otyłość, zła technika chodzenia lub biegania, źle dopasowane obuwie lub uwarunkowania dziedziczne. Należy podkreślić, że kościec stopy traci z wiekiem stabilność (szczególnie po 50 roku życia). Dlatego na schorzenie narażeni są wszyscy - bez względu na kształt stopy, choć problem dotyczy szczególnie osób z płaskostopiem lub stopą wydrążoną. W wyniku deformacji zmniejszających stabilność stopy, ciężar ciała jest źle rozkładany i następuje przeciążenie rozcięgna, co prowadzi do pojawienia się mikrourazów, a w konsekwencji - stanu zapalnego. Tkanka „regeneracyjna" zaczyna się gromadzić w okolicach przyczepu kostnego podrażnionej struktury, wskutek czego tworzy się stan zapalny. Opisany mechanizm może prowadzić do kostnienia w obszarze przyczepu rozcięgna i w ten sposób powstawania ostrogi piętowej.
PRZEWLEKŁY BÓL PIĘTY
Ból pięty natychmiast po wstaniu z łóżka już na dzień dobry potrafi zepsuć samopoczucie. A uczucie „kamyka w bucie", które nie daje o sobie zapomnieć, sprawia, że mały problem staje się naprawdę spory. Do tego wrażliwość na dotyk i dyskomfort przy obciążeniu. Takie dolegliwości to charakterystyczne objawy ostrogi piętowej, czyli schorzenia wywołanego nadwyrężeniem stawów śródstopno-paliczkowych dużych palców oraz przeciążeniem rozcięgna podeszwowego. Do najczęściej występujących objawów ostrogi piętowej:
SKUTECZNA DIAGNOSTYKA
Jak w przypadku każdego schorzenia, podstawą skutecznego leczenia ostrogi piętowej jest szybka i precyzyjna diagnostyka. Pozwala to skutecznie zdefiniować problem oraz wybrać optymalną metodę terapii. Diagnozowanie ostrogi piętowej nie jest specjalnie skomplikowane. W większości przypadków wystarczy rozmowa z pacjentem dotycząca odczuwalnego bólu oraz historii choroby jak i typowe badanie palpacyjne. Pomocne jest także porównawcze badanie RTG stóp. Należy jednak zaznaczyć, że za ból nie jest odpowiedzialna sama ostroga, tym bardziej, że jej istnienie stwierdza się jedynie u 1 na 10 pacjentów skarżących się na ból pięty. Badania obrazowe, takie jak RTG USG, czy MRI, pomagają zminimalizować ryzyko postawienia nieprawidłowej diagnozy oraz wykryć inne schorzenia (np. naderwanie powięzi), których objawem jest także ból pięty. Diagnostyka obrazowa jest szczególnie ważna w przypadkach, kiedy pacjenci przyjmowali zastrzyki z kortyzonu. Należy pamiętać,że w przypadku stwierdzenia naderwania przyczepu lub pęknięcia kości nie wolno stosować terapii falą uderzeniową.
TECHNIKI LECZENIA ZACHOWAWCZEGO
Do popularnych metod leczenia ostrogi piętowej należą:
Problem jednak polega na tym, że wszystkie wymienione metody likwidują ból na chwilę, są nie zawsze skuteczne lub nie zapewniają trwałych rezultatów. Biorąc pod uwagę dane liczbowe wniosek jest oczywisty - najlepszą metodą leczenia ostrogi piętowej jest terapia falą uderzeniową. Zapewnia ona znacznie wyższy poziom skuteczności oraz przede wszystkim trwałe efekty.
ZABIEG KROK PO KROKU
Po wykonanych badaniach diagnostycznych oraz zdefiniowaniu problemu przychodzi czas na pierwszy zabieg w ramach terapii falą uderzeniową. Pojedyncza sesja fali uderzeniowej wraz z terapią manualną trwa około 30 minut, a seria terapeutyczna obejmuje przeważnie 4-5 zabiegów wykonywane co 5-7 dni.
Mówiąc w dużym uproszczeniu, fala uderzeniowa aktywizuje naturalne procesy organizmu odpowiedzialne za regenerację włókien kolagenowych. Sam zabieg nie likwiduje ostrogi piętowej, ale skutecznie eliminuje związane z nią dolegliwości bólowe. Co bardzo ważne, już 3 zabiegi często prowadzą do znacznej poprawy. Trwałych efektów terapii można spodziewać się po kilku tygodniach.
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej za pomocą fali uderzeniowej o optymalnie dobranych parametrach. Rezultaty terapii będą lepsze, jeśli poddamy jej działaniu miejsca pozostające w biomechanicznej zależności ze stopą i punktem ogniskowym schorzenia oraz połączymy falę uderzeniową z terapią manualną.
CZY LECZENIE OSTROGI PIĘTOWEJ FALĄ UDERZENIOWĄ SPRAWIA BÓL?
Samo wykonanie zabiegu jest niekiedy całkowicie bezbolesne, jednakże może powodować dyskomfort lub chwilowy ból. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Po wykonanym zabiegu Pacjenci niekiedy skarżą się na wzmożony ból, który zawsze stopniowo maleje. Jeśli dolegliwości są bardzo uporczywe można łagodzić go standardowymi lekami przeciwbólowymi.
W trakcie terapii falą uderzeniową należy przerwać treningi i zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku standardowych metod leczenia warto stosować:
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI