LECZENIE - Zamrożony bark
TERAPIA FALĄ UDERZENIOWĄ ZAPEWNIA SKUTECZNE I SZYBKIE LECZENIE
Rozległy ból, sztywnienie i poważny dyskomfort w trakcie wykonywania codziennych czynności... Zamrożony bark to problem, który dotyka aż 3% całej populacji i dotyczy przede wszystkim osób z grupy wiekowej 40+. Częściej z tym schorzeniem borykają się kobiety (zwłaszcza w okresie menopauzy), a ryzyko wystąpienia objawów u osób chorych na cukrzycę jest aż 5-krotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych. Dowiedz się, jakie są objawy, w jaki sposób możesz sobie pomóc oraz dlaczego spośród wielu metod leczenia terapia falą uderzeniową zapewnia najlepsze rezultaty.
FSS - ANG. FROZEN SHOULDER SYNDROME
Stan zapalny torebki stawu ramienno-łopatkowego to termin medyczny dla określenia zamrożonego barku, zwanego także w skrócie FSS (z angielskiego: frozen shoulder syndrome). Jest to stan negatywnie wpływający na zdolność ruchową barku, występujący z reguły tylko po jednej stronie. Nie mniej jednak analizy wielu przypadków pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że problem ten może także rozszerzyć się na drugie ramię (średnio u 1 osoby na 5).
Do najczęściej występujących przyczyn zamrożonego barku należą, m.in.:
WYSOKO POZIOM TOKSYN WE KRWI Wysoki poziom nagromadzonych produktów przemiany materii we krwi - w okolicy stawu barkowego oraz okolicznych mięśni - zakłóca procesy krążeniowe powodując dolegliwości bólowe. Zbyt wysokie stężenie szkodliwych toksyn może być przyczyną wielu chorób, takich jak nadczynność/niedoczynność tarczycy; reumatoidalne zapalenie stawów (i inne schorzenia reumatyczne), zaburzenia krążeniowe oraz cukrzyca typu I i II.
ZAPALENIE TOREBKI STAWOWEJ Schorzenie znacznie zmniejsza zdolność do swobodnego ruchu wewnątrz stawu wywołanego, np. złamaniami, zabiegiem chirurgicznym, urazem w obrębie stawu i obręczy barkowej, zespołem szyjno-barkowym (dyskopatia) lub innym zwyrodnieniem.
ZAPALENIE ŚCIĘGIEN LUB KALETKI Zapalenie ścięgien mięśni, które mają swój przyczep do guzka większego kości ramiennej, (zapalenie tzw. stożka rotatorów) lub zapalenie kaletki podbarkowej.
ZŁOGI WAPNIOWE Kolejną przyczyną chorobotwórczą jest odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach oraz kaletce podbarkowej.
ZMIANY HORMONALNE Badania jednoznacznie wykazały, że problem zamrożonego barku powstaje lub nasila się w podczas procesu zmian hormonalnych, zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menopauzy.
WADY POSTAWY (PRZYCZYNY ORTOSTATYCZNE) Zamrożony bark to schorzenie, które często jest związane z wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy ciała, ponieważ często przyczyniają się one do skrócenia wiązadeł barku
REAKCJA OBRONNA ORGANIZMU Jedną z teorii (która na razie nie znalazła potwierdzenia w przeprowadzanych badaniach) są przyczyny autoimmunologiczne. W myśl tej teorii organizm reaguje na uszkodzenie ścięgna i uruchamia mechanizmy obronne, które mogą prowadzić do zamrożenia barku.
CZYNNIKI NATURY PSYCHICZNEJ Wg wielu specjalistów do przyczyn powstawania zamrożonego baku należy zaliczyć urazy psychiczne oraz depresję.
ZAMROŻONY BARK - PRZEBIEG CHOROBY
Bolący bark to poważny problem, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego nie można go bagatelizować i należy podjąć działania zapobiegawcze już we wczesnym stadium. W ten sposób znaczenie zwiększamy szansę na szybkie wyleczenie schorzenia. Ze względu na objawy zamrożonego barku wyróżniamy 3 fazy tego schorzenia:
Faza zamrażania / Faza bolesna (może trwać od 2 do 9 miesięcy):
Faza zamrożenia / Faza sztywnienia (może trwać od 4 do 12 miesięcy):
Faza rozmrażania (może trwać od 5 do 12 miesięcy):
CZYM OBJAWIA SIĘ ZAMROŻONY BARK, CZYLI ZAPALENIE TOREBKI STAWU RAMIENNO-ŁOPATKOWEGO?
Zamrożony bark to bardzo bolesne schorzenie. Z przeprowadzanych przez nasz wywiadów, obserwacji oraz badań klinicznych wynika, że bardzo wielu pacjentów definiuje odczucia jako „nie do zniesienia" oceniając je często na 10 w dziesięciopunktowej skali.
PRZESZYWAJĄCY BÓL BARKU
Z początku schorzeniu towarzyszy przede wszystkim narastające ograniczenie sprawności ruchowej oraz sztywnienie ramienia utrzymujące się do +/-4 tygodni licząc od momentu odczucia pierwszego bólu. Trwający ok. 45 sekund ból w przedniej części ramienia oraz jego górnej części pojawia się w ciągu dnia - bez względu na porę i pogodę. Dolegliwości występują nagle, a wywołują je często najzwyklejsze czynności, takie jak podawanie ręki na powitanie, czesanie włosów, prowadzenie samochodu, drapanie się w kark, czy sięganie do tylnej kieszeni spodni. Nasilenie dolegliwości bólowych bardzo często występuje w nocy, kiedy ręka leży swobodnie. Dlaczego? Dochodzi wtedy do nabrzmiewania uszkodzonych struktur barku. Oprócz dolegliwości bólowych schorzenie powoduje duży dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu oraz konieczność długiego przebywania na zwolnieniu lekarskim. Co więcej zamrożony bark negatywnie wpływa na jakość kondycji psychicznej - Pacjenci często są przygnębieni i sfrustrowani.
CO MOŻE ZROBIĆ PACJENT CIERPIĄCY NA ZAMROŻONY BARK?
Warto podkreślić, że domowe metody oraz działania na własną rękę często pogłębiają problem, dlatego w przypadku podejrzenia zamrożonego barku należy:
Oto najczęściej wykorzystywane metody leczenia zamrożonego barku:
NA CZYM POLEGA ZABIEG CHIRURGICZNY ZAMROŻONEGO BARKU?
Artroskopowe uwolnienie torebki, polegający na przecięciu dotkniętej schorzeniem torebki stawowej, to najczęściej stosowany zabieg w leczeniu operacyjnym zamrożonego barku. Obecnie ta metoda dostępna jest jednak jedynie dla pacjentów, których stan nie uległ poprawie w następstwie leczenia zachowawczego.
PRZEGLĄD STOSOWANYCH METOD
Zamrożony bark to poważne schorzenie, które bezwzględnie wymaga profesjonalnej rehabilitacji ujętej w przemyślany i spójny program. Do najczęściej wykorzystywanych metod należą:
UNIKANIE PRZECIĄŻEŃ STAWU BARKOWEGO
W stanach ostrych należy unikać wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów oraz jakichkolwiek przeciążeń stawu barkowego. Z tego względu rekomenduje się stosowanie temblaka oraz unikanie odpoczynku i snu na chorym barku. Jak wiadomo spanie na jednym boku nie należy do przyjemności, dlatego można zaopatrzyć się w specjalny wałek lub poduszkę, która pozwoli wypełnić przestrzeń pomiędzy potylicą, a chorym barkiem.
FARMAKOTERAPIA
Leki podawane w postaci zastrzyków sterydowych lub środków przeciwzapalnych aplikowane są pomiędzy wyrostek barkowy łopatki, a głowę kości ramiennej; do kaletki podbarkowej lub do stawu barkowego. Zakres leczenia farmakologicznego, w tym liczba oraz częstotliwość iniekcji, zależy od konkretnego przypadku, stanu zdrowia Pacjenta, rezultatów terapii i dalszych decyzji specjalisty.
FIZYKOTERAPIA
W ramach rehabilitacji zamrożonego barku stosuje się fizykoterapię o profilu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się:
POWOLNY PROCES DOCHODZENIA DO ZDROWIA
W większości przypadków objawy ustępują po okresie od 1 do 3 lat systematycznej i odpowiednio przygotowanej rehabilitacji. To bardzo powolny proces, który w wielu przypadkach stosowania tradycyjnych metod nie przynosi spodziewanych rezultatów, a więc całkowitej redukcji dolegliwości bólowych oraz powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Najskuteczniejszą alternatywną jest:
PROGRAM TERAPII
Program terapii falą uderzeniową zamrożonego barku jest opracowywany po różnicowaniu klinicznym zmienionych chorobowo ścięgien oraz po przeprowadzeniu badań diagnostycznych z wykorzystaniem metod obrazowania (USG, RTG, rezonans). Dzięki sesjom zabiegowym następuje szybka redukcja bólu oraz regeneracja tkanek, dzięki czemu zabieg likwiduje objawy oraz przyczyny zamrożonego barku. Jak wykazują badania oraz nasze doświadczenia, najlepsze efekty leczenia osiąga się dzięki kombinacji terapii falą uderzeniową z tradycyjną rehabilitacją (terapia manualna, kinesiotaping)
W przypadku omawianego schorzenia należy starać się, aby bark pozostawał w ruchu - nawet jeżeli jest to jedynie nieznaczny ruch wahadłowy. UWAGA - jeżeli używanie barku jest bardzo bolesne, powinno mieć miejsce TYLKO I WYŁĄCZNIE pod kierunkiem fizjoterapeuty lub lekarza.
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI