LECZENIE BÓLU - Ból łokcia
Ból łokcia to przypadłość niewątpliwie uciążliwa. Towarzyszy ona zazwyczaj osobom, które nadmiernie używają ręki i wykonują w swojej pracy powtarzalne ruchy (np. masażystom). W takiej sytuacji wielokrotnie dochodzi do przeciążeń mięśni, które mają swój przyczep w okolicy stawu łokciowego. Ich efektem jest właśnie ból łokcia.
Przyczyny bólu łokcia można podzielić na trzy grupy:
Poza wywiadem i oglądaniem stawu przez terapeutę, konieczne jest niekiedy zlecenie odpowiednich badań, takich jak np. badanie rtg. Z racji tego, że ból łokcia może być rzutowany, badaniu powinna być poddana również szyja i bark. Niekiedy konieczna jest również aspiracja płynu i pobranie materiału na posiew (w przypadku opuchnięcia kaletki).
W przypadku, gdy przyczyną dolegliwości bólowych jest przeciążenie, warto zapewnić osobie chorej odpoczynek. Ten może polegać na unieruchomieniu stawu łokciowego przy pomocy szyny gipsowej.
Zwykle jednak nie wystarcza takie postępowanie. Duże efekty przynosi zwykle szeroko pojęta fizykoterapia - począwszy od ultradźwięków, poprzez jonoforezę, laser, aż po falę uderzeniową.
Ta ostatnia jest coraz bardziej doceniana i coraz częściej wykorzystywana. Polega ona na zastosowanie jej bezpośrednio w miejscu bólu. Szczególnie jest ona zalecana w łokciu tenisisty oraz łokciu golfisty.
Kinesiotaping to także powszechnie stosowana metoda zwalczania bólu łokcia. Odpowiednie naklejenie plastrów powoduje odciążenie stawów. Plastry te działają przez cały czas, w którym znajdują się na skórze. Poza działaniem na skórę, oddziałują jeszcze na powięzie, mięśnie i stawy.
Terapia manualna, z racji tego, że wykonywana jest również na stawach obwodowych, wykorzystywana jest także w leczeniu bólu łokcia. Terapeuta stosuje wówczas odpowiednie techniki manipulacji czy mobilizacji stawu łokciowego.
LECZENIE ŁOKCIA GOLFISTY FALĄ UDERZENIOWĄ Łokieć golfisty to potoczna nazwa dla zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, które objawia się, m.in. brakiem siły w nadgarstku i bólem podczas jego zginania. Kontuzja także daje o sobie znać podczas wykonywania zwykłych czynności, naciskania klamki, sprzątania, zmywania naczyń, czy nawet podawania ręki na powitanie.
Łokieć tenisisty dotyka najczęściej ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka, około 2 cm poniżej zewnętrznej części łokcia lub nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Urazowi temu rzadko towarzyszy wyraźne zapalenie ścięgna, natomiast w miejscu tym występuje duże zagęszczenie receptorów bólowych, co wpływa na jego ogromną wrażliwość.
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI