LECZENIE BÓLU - Ból barku
Dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie stawu barkowego należą do dość powszechnych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie tych nieprzyjemnych symptomów, szczególnie jeśli ból barku nie należy do przewlekłych schorzeń, ale jest np. efektem nierównowagi mięśniowej.
Samo umiejscowienie bólu nie musi ograniczać się wyłącznie do barku, ale zwykle promieniuje ono na sąsiednie stawy czy grupy mięśniowe. Dolegliwość bólowa może mieć charakter:
Bólowi barku wielokrotnie towarzyszy ograniczenie ruchomości w obrębie stawu. Poza tym, że pacjent odczuwa ból barku, równocześnie zgłasza objawy świadczące o zapaleniu stawu. Poza bólem należą do nich ocieplenie okolicy oraz zaczerwienienie skóry w obrębie stawu. Wielokrotnie u pacjenta z bólem stawu barkowego obserwuje się ograniczenie zakresu ruchu. Wynika on zazwyczaj z faktu, iż dana osoba odczuwa ból na pewnym etapie ruchu, którego nie przekracza. Jeśli ból utrzymuje się długi czas, czyli ma charakter przewlekły, zakres ruchu w stawie danej osoby ulega ograniczeniu. Równocześnie może dojść do przykurczu pewnych grup mięśniowych, co też jest swego rodzaju objawem współtowarzyszącym dolegliwościom bólowym barku.
Do najbardziej powszechnych przyczyn bólu barku zalicza się:
Aby lekarz mógł dokładnie określić przyczynę bólu barku oraz zdiagnozować ewentualne schorzenie, konieczny jest dokładny wywiad. Poza tym ważne jest przeprowadzenie szczegółowego badania- między innymi badania zakresu ruchów, siły mięśniowej itp. Lekarzowi w postawieniu diagnozy pomagają również badania obrazowe, takie jak:
Jedną z najbardziej powszechnych sposobów leczenia bólu stawu barkowego jest szeroko pojęta rehabilitacja. Duża popularnością cieszy się w ostatnich czasach fala uderzeniowa. Ból barku, również ten któremu towarzyszą zwapnienia jest jednym z podstawowych wskazań do fali uderzeniowej. Innym, jest zapalenie ścięgien oraz mięśni rotatorów stawu barkowego, któremu towarzyszy ból barku, również jest wskazaniem do terapii falą uderzeniową. Fizjoterapeuci korzystają również z możliwości leczenia, jakie daje terapia manualna. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie bólu barku, które wielokrotnie osiąga się poprzez wpływ np. na równowagę mięśniową, zakres oraz jakość ruchu a także poprzez oddziaływanie na biomechanikę stawu. Z powodu tego, że ból barku o charakterze nawracającym może mieć swoje źródło w zaburzeniach ruchomości miednicy, terapeuta manualny wielokrotnie podejmuje również działania mające na celu korekcję ruchomości miednicy. Co więcej, wielokrotnie współtowarzyszące dolegliwości mogą przyczyniać się do występowania bólu barku lub dodatkowo go nasilać. Z racji tego, terapeuta manualny traktuje swego pacjenta holistycznie (czyli jako całość), zwracając uwagę również na inne problemy natury fizycznej. Kinesiotaping to również sposób na skuteczne zmniejszenie bólu barku, szczególnie jeśli ma on przyczynę „zlokalizowaną” w obrębie tkanek miękkich. Niekiedy stosuje się również tzw. blokady. Sposób ten polega na wstrzyknięciu w miejsce, które jest przyczyną bólu, leku o działaniu miejscowo znieczulającym. Czasem istnieją wskazania do leczenia operacyjnego.
Poza wymienionymi powyżej schorzeniami, istnieje szereg patologii, których wystąpienie również wywołuje ból barku. Oto one:
Zamrożony bark to problem, który dotyka aż 3% całej populacji i dotyczy przede wszystkim osób z grupy wiekowej 40+. Częściej z tym schorzeniem borykają się kobiety (zwłaszcza w okresie menopauzy), a ryzyko wystąpienia objawów u osób chorych na cukrzycę jest aż 5-krotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych.
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI