LECZENIE BÓLU - Ból pleców
Dolegliwości bólowe pleców to już swoista epidemia. Dostępne nam statystyki wskazują, że co drugi Polak cierpiał na tego rodzaju przypadłość, natomiast co siódmy- odczuwa ból pleców o charakterze przewlekłym. Warto pokreślić, że ból pleców zazwyczaj nie jest spowodowany jakąś poważną chorobą, ale jest wynikiem zsumowania się wielu niekorzystnych czynników.
Objawem, jak sama nazwa mówi jest ból zlokalizowany w obrębie pleców, któremu towarzyszy zwiększone napięcie mięśni. Ból pleców to objaw, w przypadku którego wielokrotnie dochodzi do promieniowania tego nieprzyjemnego odczucia. I tak, towarzyszyć może mu ból w pośladku lub ciągnięcie przez nogę czy ból w pachwinie. Ból może promieniować od pośladka, przez tył uda, aż do dużego palucha stopy.
Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych pleców może być długotrwała pozycja siedząca (zazwyczaj dodatkowo nieprawidłowa), która inicjuje wzrost napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz przeciążenia stawów kręgosłupa. Obserwuje się tu tak zwany mechanizm błędnego koła. I tak, napięcie, czy nawet długotrwały skurcz mięśni wywołuje ich niedotlenienie. W konsekwencji tego w napiętych nadmiernie mięśniach zwiększa się stężenie produktów, które powstały na skutek metabolizmu beztlenowego, co w efekcie wyzwala odczucie bólu. Skutkiem tego jest dalsze napięcie mięśni, jako następstwo powstałej wcześniej dolegliwości bólowej. W dalszej kolejności dochodzi do powstania mediatorów zapalnych. Te ostatnie powodują drażnienie wolnych zakończeń nerwowych, co daje odczucie jeszcze silniejszego bólu. Dalej znów zwiększa się napięcie mięśni itd. Do innych przyczyn zalicza się, m.in.:
Podstawowa diagnostyka bólu pleców opiera się na:
Niekiedy konieczne jest wykonanie:
Większość osób próbuje radzić sobie samemu, korzystając z domowych sposobów lub aplikując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Z takim postępowaniem wiąże się szereg skutków ubocznych. Pierwszym z nich jest to, że nie każdy cierpiący posiada odpowiednią wiedzę na temat stosowanych sposobów leczenia i w większości przypadków chory zamiast pomagać, szkodzi sobie, powodując wielokrotnie nasilenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jeśli chodzi natomiast o leki przeciwbólowe, wielokrotnie powodują one obciążenie układu pokarmowego i tym samym ich długotrwałe stosowanie może wywołać inne schorzenia np. chorobę wrzodowa żołądka. Co więcej, przeciwbólowe medykamenty nie leczą dolegliwości bólowych kręgosłupa poprzez wpływ na ich przyczynę, ale jedynie chwilowo blokują przepływ sygnałów bólowych, co wymaga ich ponownego zażycia po niedługim czasie. Nie jest to więc dobry sposób na leczenie przewlekłych zespołów bólowych, w tym bólu pleców. Istnieją jednak inne, bardziej skuteczne sposoby leczenia dolegliwości bólowych pleców.
Jednym z nich, jest szeroko pojęte postępowanie fizjoterapeutyczne.
I tak stosuje się:
Kinesiotaping - to jest oklejanie bolesnych pleców specjalnymi taśmami, które mają za zadanie złagodzić ból i poprawić krążenie w mięśniach przykręgosłupowych. Dzięki odpowiednio naklejonej taśmie dochodzi do zwiększenia przestrzeni znajdującej się między mięśniami. Ponadto kinesiotaping redukuje nadmierne napięcie mięśni.
Terapia manualna - poprzedzona wnikliwym badaniem palpacyjnym kręgosłupa, po którym terapeuta stosując odpowiednie techniki osiąga efekt przeciwbólowy, co często idzie w parze z poprawą funkcji.
Kinezyterapia – zaleca się stosowanie leczenia ruchem czyli tak zwaną kinezyterapię. Dzięki ćwiczeniom aerobowym można skutecznie wzmocnić mięśnie, a jak wiadomo silny gorset mięśniowy to tym samym mniejsze obciążenia przenoszone na stawy, w tym na stawy kręgosłupa.
Fizykoterapia – m.in. elektroterapia, laser, ultradźwięki, magnetoterapia, światłolecznictwo oraz fala uderzeniowa.
Fala uderzeniowa – dzięki falom akustycznym, które przenoszone są w bolące miejsca dochodzi do uśmierzenia dolegliwości bólowych np. pleców, również tych o charakterze przewlekłym. Innym sposobem wykorzystywanym w celu likwidacji bólu pleców może być leczenie operacyjne.
Istnieje szereg schorzeń, które manifestują się dolegliwościami bólowymi w obrębie pleców. Należą do nich, m.in.:
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI