LECZENIE - Kolano skoczka
NAJSKUTECZNIEJSZA METODA LECZENIA ZAPALENIA WIĘZADŁA WŁAŚCIWEGO RZEPKI
Ból w dolnej oraz przedniej części rzepki, dolegliwości podczas kurczenia się mięśni czworogłowych, odrętwiałość po wysiłku fizycznym oraz powiększenie ścięgna. To najczęstsze objawy „kolana skoczka", czyli zapalenia więzadła właściwego rzepki kolanowej. Leczenie zachowawcze może trwać nawet kilka miesięcy i nie zawsze bywa skuteczne. Tymczasem bagatelizowanie sprawy i kontynuowanie treningów może doprowadzić nawet do zabiegu chirurgicznego...
Jeśli masz problem z bólem w okolicy rzepki i szukasz informacji na temat skutecznej metody leczenia kolana skoczka to z pewnością zainteresuje Cię ta informacja.
NA CZYM POLEGA ZAPALENIE WIĘZADŁA WŁAŚCIWEGO RZEPKI
Zanim przejdziemy do opisu działania oraz efektów leczenia entezopatii więzadła właściwego rzepki odpowiedzmy na pytanie, czym tak naprawdę jest schorzenie zwane potocznie „kolanem skoczka". Na wstępie warto zaznaczyć, że entezopatia dotyczy w większym stopniu samego uszkodzenia ścięgna, niż samego wystąpienia stanu zapalnego.
PRZECIĄŻENIA WIĘZADŁA RZEPKI
Ścięgno rzepki (więzadło) jest niezwykle silne i umożliwia grupie mięśni czworogłowych wyprostowanie nogi. Mięśnie te prostują kolana w trakcie wykonywania skoku, umożliwiając nam oderwanie się od ziemi oraz zapewniają stabilizację podczas lądowania. W związku z tym ścięgno rzepki narażone jest na duży nacisk - szczególnie u osób, które systematycznie obciążają stawy kolanowe. Dotyczy do przede wszystkim tych, którzy regularnie uprawiają sport, zwłaszcza jeśli konkretna dyscyplina (np. siatkówka, koszykówka, narciarstwo, lekkoatletyka, czy piłka nożna) wymaga nagłych zmian kierunku lub wykonywania dużej ilości skoków. Przy ciągłym obciążeniu ścięgna mogą wystąpić mikroskopijne rozdarcia tkanki lub uszkodzenia kolagenu. Prowadzi to często do zmian zwyrodnieniowych, a niekiedy do powstawania zwapnień. W obszarze więzadła, szczególnie w miejscach połączeń i na przyczepach, obserwuje się również mikrouszkodzenia. W ostatnim stadium schorzenia dochodzi nawet do naderwania lub zerwania więzadła właściwego rzepki.
PRZEWLEKŁY PROBLEM
Warto zwrócić uwagę, że objawy kolana skoczka mogą sprawiać wrażenie niegroźnych dolegliwości. Dlatego wiele osób, które uprawiają sport amatorsko (a nawet zawodowo), często bagatelizują ten problem, nie podejmując leczenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: kolano skoczka nie uniemożliwia treningów, a dolegliwości przeważnie ustępują po krótkim odpoczynku. Nie mniej ignorowanie dolegliwości aż do momentu kiedy ból stanie się chroniczny, powoduje, że schorzenie staje się trudne do wyleczenia i może doprowadzić do konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.
KOLANO SKOCZKA - DOLEGLIWOŚCI
Pacjenci, którzy borykają się z problemem kolana skoczka najczęściej skarżą się na:
KOLANO SKOCZKA - 4 STOPNIE URAZU
Na podstawie obserwacji oraz wywiadów z Pacjentami można zdefiniować 4 stopniową skalę dolegliwości związanych z kolanem skoczka:
Stopień 1: ból jedynie po treningu
Stopień 2: ból przed i po treningu, jednak dolegliwości są łagodzone dzięki rozgrzewce
Stopień 3: ból podczas treningu, ograniczający wydajność sportowca
Stopień 4: ból podczas wykonywania codziennych czynności
OBRAZOWANIE I OPTYMALNA TERAPIA
Przed rozpoczęciem rehabilitacji oraz jakichkolwiek działań terapeutycznych najważniejsza jest precyzyjna diagnostyka. Aby zdefiniować problem oraz podjąć konkretne działania wykonuje się:
Do rutynowych badań obrazowych należą:
LECZENIA ZACHOWAWCZE LUB ZABIEG CHIRURGICZNY
Zanim przejdziemy do opisu standardowych metod leczenia, warto nadmienić, że leczenie kolana skoczka jest powolne i może wymagać wielu miesięcy rehabilitacji w celu zauważalnego ograniczenia przykrych objawów. Wiąże się to z koniecznością długiej przerwy treningowej. W przypadku urazu o łagodnym lub umiarkowanym charakterze, pomocne może okazać się odpowiednie dostosowanie treningów w celu zmniejszenia nacisku oraz ograniczenie ilości wykonywanych skoków.
LECZENIE ZACHOWAWCZE KOLANA SKOCZKA
Leczenie zachowawcze zazwyczaj rekomendowane jest po rozpoznaniu kolana skoczka i może obejmować, m.in.:
WNIOSKI Z RZETELNYCH BADAŃ KLINICZNYCH
Alternatywą dla standardowej, długotrwałej i nie zawsze efektywnej rehabilitacji jest leczenie kolana skoczka za pomocą fali uderzeniowej. Bardzo wysoką skuteczność tej metody potwierdziły jednoznacznie badania przeprowadzone w ramach praktyki w zakresie ortopedii medycyny sportowej na grupie 42 pacjentów (33 mężczyzn oraz 9 kobiet) z 4 różnych grup.
FALA UDERZENIOWA KOLANO SKOCZKA - DANE LICZBOWE
W 85% badanych przypadków precyzyjnie zdiagnozowano zmiany chorobowe w obrębie szczytu rzepki kolana, a w 12% w obrębie jej podstawy. W 3% przypadków stwierdzono tendinopatię przyczepu w okolicy guzowatości kości piszczelowej. Aby zbadać skuteczność podjętej kuracji w ramach terapii wstępnej zastosowano aż 3 różne metody leczenia:
Dodatkowo wszystkich bez wyjątku pacjentów poddano terapii ultradźwiękami oraz elektroterapii. Co bardzo ważne, dopiero po włączeniu do programu leczenia terapią falą uderzeniową radialną falą uderzeniową (RSWT) lub zogniskowaną (FWST) u niemal 50% pacjentów stwierdzono odczuwalną redukcję bólu już po 3 tygodniach.
ZNAKOMITE REZULTATY KLINICZNE
Po trzech miesiącach aż u 31 pacjentów zmniejszono dolegliwości bólowe praktycznie do zera, 11 nadal odczuwało na tyle silny ból, że nie mogli wrócić do treningów. 6 nie pojawiło się na badaniu kontrolnym, a 5 stwierdziło, że nie nastąpiła duża poprawa, choć terapia umożliwiła powrót do normalnej aktywności. Reasumując można stwierdzić, że leczenie kolana skoczka falą uderzeniową zapewnia:
LECZENIE FALĄ UDERZENIOWĄ KONTAKT
Skontaktuj się z nami już dziś
Umów się na wizytę
Zapomnij o bólu raz na zawsze
Odzyskaj sprawność fizyczną i zdrowie
NASZA WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, DOŚWIADCZENIE SĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI