RODZAJE FALI UDERZENIOWEJ
Fala uderzeniowa to nowatorska metoda fizykoterapii i walki z bólem oraz niedoskonałościami skóry. Swoją wysoką skuteczność zawdzięcza ona wykorzystaniu naturalnych zjawisk fizycznych słyszalnych, widzialnych i odczuwalnych np. w trakcie wyładowania atmosferycznego, czy też przekraczania przez samolot bariery dźwięku. Fala uderzeniowa to nic innego, jak gwałtowny wzrost ciśnienia gazu, o bardzo wysokiej amplitudzie, który przenosi energię na bardzo duże odległości.
FIZYKA W SŁUŻBIE ZDROWIA
Okazuje się, że za pomocą specjalnych aparatów możliwe jest wytworzenie takich impulsów, które przekazują energię w bolące miejsca ludzkiego ciała - np. w okolice stawów czy mięśni. Dokładny mechanizm powstawania i działania zależy od rodzaju fali uderzeniowej.
Obecnie w fizykoterapii i medycynie estetycznej w Polsce i wielu krajach świata stosuje się ogólna nazwę w stosunku do wszystkich rodzajów fali uderzeniowej stosowanej w terapii, a mianowicie: terapia pozaustrojową falą uderzeniową ( z ang. ESWT - Extracorporael Shock Wave Therapy). Nie jest to jednak prawidłowe pojęcie i weszło ono do użytku bardziej ze względów marketingowych i ułatwienia dla pacjenta.
Przyjmując „podział marketingowy" wyróżnia się dwa rodzaje fali uderzeniowej ESWT:
ODDZIAŁYWANIE NA SZEROKĄ SKALĘ
Radialna fala uderzeniowa - RSWT (Radial Shoch Wave Therapy) - powstaje w wyniku uderzenia napędzanego powietrzem lub w sposób elektromagnetyczny pocisku w transmiter, który znajduje się na zakończeniu głowicy aparatu (wyglądającej jak pistolet). Głowicę przystawia się do skóry pacjenta w okolicach bolącego miejsca i w ten sposób fala uderzeniowa, wnika do organizmu rozchodząc się w sposób promienisty.
Cechą charakterystyczną radialnej fali uderzeniowej jest to, że wartość przekazywanej przez nią energii zmniejsza się wraz z głębokością tkanki. Pozwala ona na oddziaływanie na dużą powierzchnię ciała. Ten rodzaj fali uderzeniowej trwa od 0,2 ms do 5 ms i osiąga ciśnienie o wartości do 1 MPa.
Jakie ma działanie radialna fala uderzeniowa?
Przede wszystkim przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację organizmu, poprawia metabolizm oraz krążenie krwi, doprowadzając do stopniowej regeneracji uszkodzonej tkanki i - tym samym - zmniejszenia bólu.
MOC I PRECYZJA
Zogniskowana fala uderzeniowa - FSWT (Focused Shock Wave Therapy) - także powstaje w wyniku wytworzenia energii kinetycznej pocisku, ale osiąga zdecydowanie wyższe ciśnienie niż jej radialna wersja (od 10 do 100 MPa) i trwa do 0,2 us. Właściwości fizyczne zogniskowanej fali uderzeniowej sprawiają, że jest ona bardzo silna i - co więcej - może mieć charakter niszczący (jej pierwotnym zastosowaniem było rozbijanie kamieni nerkowych i żółciowych bez ingerencji chirurgicznej). Dlatego przed wykonaniem tego typu zabiegu wymagana jest dokładna diagnostyka.
W przypadku zogniskowanej fali uderzeniowej możliwe jest regulowanie gęstości energii, dzięki czemu można ją wykorzystywać do bardzo różnych celów (np. regeneracji komórek, terapii bólu czy usuwania stawów rzekomych). Zalet tego zabiegu jest bardzo wiele. Wśród nich można wymienić m.in. stymulację mikrokrążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, działanie bakteriobójcze, czy stymulację komórek macierzystych.