FALA UDERZENIOWA W MEDYCYNIE SPORTOWEJ
REHABILITACJA DLA PROFESJONALISTÓW I AMATORÓW
Szacuje się, że 8-15% ostrych urazów leczonych w ramach pomocy doraźnej to kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu. Od 1996 roku w medycynie sportowej powszechnie stosuje się urządzenia wykorzystujące falę uderzeniową, która szybko i skutecznie może przywrócić pełną sprawność fizyczną osób, uprawiających wybraną dyscyplinę amatorsko bądź wyczynowo.
JAK DZIAŁA FALA UDERZENIOWA?
Fala uderzeniowa wygenerowana przez specjalne urządzenie przenosi w miejsce bólu wysoką dawkę energii. Dzięki temu w tkankach dochodzi do szeregu procesów, które sprawiają, że już po 6 krótkich zabiegach sportowiec może zapomnieć o swoich dolegliwościach. O jakich procesach mowa? Przede wszystkim przyspiesza krążenie krwi, poprawia się metabolizm, w wyniku powstałych mikrourazów komórki zaczynają produkować kolagen. Terapia falą uderzeniową pobudza więc w organizmie naturalne procesy samoleczenia, działając przy tym przeciwbólowo i regenerująco. Badania wykazały, że jej skuteczność w leczeniu różnego rodzaju urazów wynosi nawet 95%.
FALA UDERZENIOWA NA RATUNEK PROFESJONALISTOM
W sporcie wyczynowym organizm sportowca często zmuszany jest do osiągnięcia granic wytrzymałości. To sprawia, że rośnie ryzyko makro- i mikrouszkodzeń tkanek narządów ruchu. Szacuje się, że nawet 50-60% wszystkich urazów w sporcie powstaje właśnie w wyniku przeciążenia. Warto pamiętać, że dla wyczynowców każda kontuzja skutkuje nieobecnością na kolejnych treningach/zawodach, osłabieniem drużyny, spadkiem formy, a często także pogorszeniem sytuacji materialnej sportowca.
Właśnie dlatego coraz większą popularnością w rehabilitacji cieszy się fala uderzeniowa. Jest to prosty, naturalny i szybki sposób leczenia, który pozwala na kontynuowanie treningów na pełnych obciążeniach. Wskazaniami do zastosowania tego zabiegu są m.in.:
GDY ORGANIZM ODMAWIA POSŁUSZEŃSTWA
W przypadku sportu amatorskiego, do kontuzji dochodzi najczęściej w wyniku popełnianych treningowych błędów, np.: brak porządnej rozgrzewki, która przygotowałaby ciało do podjęcia wysiłku, jak również niedostosowanie intensywności treningu do posiadanej kondycji. W takiej sytuacji może dojść do dotkliwej kontuzji, która odbije się na codziennym życiu oraz odbierze radość z aktywności fizycznej.
W sporcie amatorskim problemem nie są urazy nagłe, do których doprowadził nieszczęśliwy zbieg okoliczności (np. uraz kontaktowy), czy różnego rodzaju dolegliwości będące efektem niedoskonałości anatomicznych. W tym wypadku do ortopedy czy fizjoterapeuty bardzo często trafiają osoby, u których doszło do poważnego uszkodzenia tkanek, w wyniku skumulowania się niezliczonej ilości mikrourazów.
W związku z powyższym terapia falą uderzeniową znajduje zastosowanie także w przypadku urazów powstałych w trakcie uprawiania sportu amatorskiego. Regeneracyjne i przeciwbólowe właściwości tej metody przyniosą pacjentowi znaczną ulgę i pozwolą na szybki powrót do sprawności fizycznej oraz radości z uprawiania ulubionej dyscypliny.
Przeczytaj także JAK DZIAŁA FALA UDERZENIOWA NA ORGANIZM