DRĘTWIENIE RĄK I NÓG - PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE
Drętwienie, opisywane także jako mrowienie, to jedna z najczęściej występujących parestezji - czyli zaburzeń pobudzenia nerwu obwodowego. Dolegliwości towarzyszy uczucie bezwładności i zesztywnienia, utrudniające lub nawet uniemożliwiające ruch zdrętwiałą kończyną, gdyż to właśnie w rękach i nogach najczęściej je odczuwamy. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne: od zwyczajnych sytuacji życia codziennego, po poważne choroby wymagające pomocy lekarskiej.
Najczęstszą przyczyną drętwienia jest długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji, stanie z nierównomiernym obciążeniem nóg, siedzenie z założoną nogą na nogę, rozmowa przez telefon, praca na komputerze. Dochodzi wtedy do lokalnego zaburzenia ukrwieniaw wyniku jednostajnego napięcia mięśni, bądź wprost z ucisku na naczynie krwionośne. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia wystarczy zmienić pozycję i wykonać kilka ruchów kończyną, co aktywizuje mięśnie uruchamiając tym samym pompę mięśniową poprawiająca przepływ krwi w ciele.
Również utrzymujące się wzmożone napięcie mięśni może dawać uczucie mrowienia. Podobnie jak wyżej dochodzi do zaburzeń ukrwienia lub podrażnienia nerwów, zaburzenia ich ślizgu względem innych tkanek. Do sytuacji takich dochodzi na przykład w wyniku dźwigania ciężkich przedmiotów, lecz także w sytuacji długotrwałych stresów, w wyniku których w naszej sylwetce dochodzi do niewielkich zmian. Również te przyczyny są łatwe do wychwycenia i względnie szybko możliwe do wyeliminowania.
Drętwienie kończyn może być również wynikiem niedoboru witamin i minerałów. Mowa tu najczęściej o witaminie B6, magnezie, wapniu. Wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety powinno wyeliminować objawy. Jednak jeśli tak się nie dzieje konieczna jest konsultacja lekarska, gdyż mrowienia mogą być wynikiem zaburzeń wchłaniania.
Zaburzenia ukrwienia oraz niedobory w organizmie są to najbardziej prozaiczne, a jednocześnie najczęstsze sytuacje, w których odczuwamy drętwienie kończyn. Jednak inne przyczyny mogą być dużo poważniejsze i nieść za sobą konsekwencje zdrowotne, a jednocześnie niemające uchwytnej przyczyny. Są to mniej lub bardziej poważne choroby wymagające pogłębionej diagnostyki i leczenia.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa przebiegająca z powstawaniem osteofitów (zwapnień na trzonach kręgów), zmian w dyskach międzykręgowych (wypukliny i przepukliny) również powoduje powstawanie różnych parestezji, wśród których najczęstsze jest właśnie drętwienie i mrowienie pojawiające się w początkowej fazie choroby. Dochodzi wtedy do drażnienia korzeni nerwowych, czyli części nerwów wychodzących wprost z rdzenia kręgowego. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą, lekarzem ortopedą bądź neurologiem. Specjaliści powinni wykonać testy pomagające zdiagnozować stopień zaawansowania choroby oraz zaplanować postępowanie umożliwiające ustąpienie objawów.
Uczucie drętwienia ręki a szczególnie palców I-III oraz połowa palca IV mogą świadczyć o kanale cieśni nadgarstka, czyli chorobie wywołanej poprzez ucisk na nerwpośrodkowy. Leczenie dolegliwości polega na rozluźnieniu i uruchomieniu tkanek umożliwiając tym samym swobodną pracę nerwu. Jeśli rehabilitacja nie przynosi rezultatu, konieczna może okazać się operacja odbarczająca uciśnięty nerw.
Drętwienie lewej ręki może być również pierwszym objawem zawału mięśnia sercowego, jednak dość szybko dołączają się inne objawy, jak ból zamostkowy, uczucie kołatania serca, niepokoju, dezorientacja, problemy z oddychaniem.
Wiele poważnych chorób neurologicznych może także zaczynać się drętwieniem kończyn. Mowa tu na przykład o udarze lub guzie mózgu. Jednak tak jak poprzednio i tu pojawiają się też inne niepokojące objawy, które powinny nakierować nas na konieczność konsultacji lekarskiej.